Atrakcje

Okolica

W okolicy Mrzeżyna występuje jeden z lepiej zachowanych fragmentów wybrzeża wydmowego. Wydmy ustabilizowane są porastającymi je borami bażynowymi, a w zagłębieniach między nimi znajdują się fragmenty lasów bagiennych i łęgowych, częściowo na podłożu torfowym. Szczególnie cenne są tutejsze fragmenty boru bażynowego. Są one wykształcone typowo na zachowanym w stanie naturalnym siedlisku i obfitują w liczne gatunki roślin chronionych i rzadko spotykanych, takich jak: tajęża jednostronna, bagno zwyczajne, bażyna czarna, borówka bagienna, paprotka zwyczajna, wiciokrzew pomorski, turzyca piaskowa, widłak goździsty oraz cenne gatunki porostów i grzybów owocnikowych. Najlepiej zachowany fragment boru bażynowego w Mrzeżynie został zaproponowany do ochrony jako florystyczny rezerwat przyrody.

 

Klimat

Decydujący wpływ na mikroklimat tego obszaru ma Bałtyk, a w szczególności na zawartość w powietrzu – głównie na plażach – korzystnego dla zdrowia aerozolu, składającego się m.in. z cząsteczek soli oraz jodu. Aerosol morski występuje na przestrzeni 200 m w głąb lądu, a największe jego stężenie jest na plaży. Ma on zdolność przenikania do najdalszych odcinków dróg oddechowych, czym tłumaczy się jego korzystne działanie w schorzeniach tych dróg.

 

Szlaki rowerowe

Międzynarodowy szlak rowerowy EV10 (w Polsce oznaczony jako R-10), który został wytyczony wzdłuż południowego wybrzeża Bałtyku m.in. z Niechorza przez Trzebiatów, Nowielice, Roby drogą powiatową przechodzi przez Mrzeżyno następnie do Rogowa, Dźwirzyna i do Kołobrzegu. Szlak Nadmorski im. Czesława Piskorskiego, będący częścią europejskiego długodystansowego szlaku pieszego E9, przechodzi podobnie jak szlak rowerowy z Trzebiatowa do Mrzeżyna następnie w kierunku Kołobrzegu.

 

Rzeka Rega

Wypływa z okolic Bronowa na Pojezierzu Drawskim i przepływa przez Pojezierze Zachodniopomorskie i Pobrzeże Szczecińskie. Jest czwartą pod względem długości (po Wiśle, Odrze i Pasłęce) rzeką w Polsce, która uchodzi do zlewni Bałtyku. Kilka kilometrów od jej ujścia do Bałtyku, od Regi oddziela się Stara Rega będąca dawnym korytem Regi. Rega doskonale nadaje się do spływów kajakowych. Jest jedyną rzeką w Polsce, którą można spłynąć od niemalże źródeł do morza. Rzeka wykorzystywana jest też przez małe elektrownie wodne w Trzebiatowie, Płotach i na Jeziorze Rejowickim. Rzeka jest wspaniałym miejscem dla wędkarzy. Uznawana jest za wspaniałe łowiska łososiowe, znane z medalowych okazów, dużo jest szczupaka, okonia, leszcza, płoci, zdarza się węgorz.

 

Inne atrakcje

Pomnik Zaślubin Polski z morzem; przystań jachtowa i falochrony portowe; port rybacki u ujścia rzeki Regi; neoromański kościół parafialny pw. św. apostołów Piotra i Pawła zbudowany z czerwonej cegły w 1912 roku; ozdobą wnętrza kościoła są mozaiki z tłuczonego szkła o tematyce związanej z morzem oraz patronami kościoła; rejsy po morzu, także wyprawy wędkarskie; spływy kajakowe rzekąRega; stadnina koni w Nowielicach (7km), międzynarodowej rangi Ośrodek Sportu i Turystyki Jeździeckiej. Prowadzone są tu jazdy konne, a stadnina hoduje konie rasy szlechetnej i półkrwi; sztormy (styczeń, luty)

 

Trzebiatów (10 km)

Zabytkowy układ urbanistyczny w Trzebiatowie; fragmenty murów obronnych miasta Trzebiatów z XIII wieku; zespół zamkowo-pałacowy z XVII/XVIII wieku; gotycki kościół parafialny Macierzyństwa Najświętszej Marii Panny z XIV wieku; 3 zabytkowe dzwony w kościele mariackim (1399 r., 1515 r., 1905 r.); kaplice gotyckie w Trzebiatowie; barokowe sgraffito w Trzebiatowie datowane na 1635 rok; Baszta Kaszana z przełomu XIII i XIV wieku; kościół w Gosławiu (XIII w.); średniowieczny kościół w Sadlnie; neogotycki kościół we Włodarce (XIX w.)

 

Kołobrzeg (18 km)

W mieście znajduje się Muzeum Oręża Polskiego, w którym prezentowane są zbiory militariów pochodzących od wczesnego średniowiecza do współczesności. Okręt patrolowy ORP Fala zacumowany w porcie. Jednym z ciekawszych nadmorskich obiektów jest kołobrzeskie molo, które ma długość 220 metrów i jest najdłuższym żelbetowym molem w Polsce. Kołobrzeg znajduje się na liście miast Europejskiego Szlaku Gotyku Ceglanego. Najlepszym przykładem architektury gotyckiej w mieście jest bazylika mariacka oraz Baszta Lontowa. Architektura neogotycka to przede wszystkim Ratusz Miejski, gmach kołobrzeskiej poczty oraz kościół rektoralny Niepokalanego Poczęcia NMP. Przykładem stylu modernistycznego jest kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Liczne koncerty popularnych piosenkarzy, muzyków, kabarecistów. samochodem można odwiedzić niezbyt odległe miejscowości takie jak Niechorze z latarnią morską, Trzęsacz z ruinami kościoła na urwisku morskim, Woliński Park Narodowy z żubrami oraz Międzyzdroje z Promenadą Gwiazd.